معرفی کتاب آفتاب در حجاب

معرفی کتاب آفتاب در حجاب به قلم سید مهدی شجاعی

آفتاب در حجاب روایتی است از زندگی حضرت زینب. از کودکی تا عاشورا تا اسارت و تا وفات. هجده پرتو از زندگی درخشان این بانو، اثری است ماندگار و جزء یکی از پرمخاطب‌ترین کتاب‌های این نویسنده صاحب نام کشورمان به حساب می‌آید.

رمانی که به پشتوانه تحقیقات دقیق و عالمانه تاریخی و روایی،‌ به همه زوایای پنهان و آشکار زندگی و رفتار و درونیات حضرت زینب پرداخته است (این مساله از منابعی که در پایان کتاب ذکر شده مشخص است). از سال ۷۷ که چاپ اول این کتاب بوده تا سال ۹۵، ۲۷ بار تجدید چاپ شده است.

راوی ماجرا دانای کلی است نامحدود، که در تمام روایت حضرت زینب را مخاطب قرار داده و روایتش را پیش میبرد. فرمی که در ادبیات داستانی ایران نمونه‌اش کمتر دیده شده.

ماجرا از خواب پریشانی که حضرت زینب سلام الله علیها در کودکی دیده بودند، آغاز میشود.

چشم‌های اشک‌آلودت را به پیامبر دوختی، لب برچیدی و گفتی:«خواب دیدم، خواب پریشان دیدم. دیدم که طوفان به پا شده است، طوفانی که دنیا را تیره و تار کرده است. طوفانی که مرا و همه چیز را به این سو و آن سو پرت میکند، طوفانی که چشم به بنیان هستی دارد. ناگهان در آن وانفسا چشم من به درختی کهنسال افتاد و دلم به سویش پرکشید…» داستان از این کابوس که گواه رحلت پیامبر است و شهادت مادر و پدر و… آغاز میشود و در انتهای کتاب در پرتو آخر باز به همین خواب پریشان میرسیم: «تعبیر شد خواب کودکیهای من پیامبر! و من اکنون با یک دنیا مصیبت و غربت تنها مانده‌ام…»

کتاب آفتاب در حجاب